aaa
מלאו את השאלון שלהלן ואני חוזרת אליכם עם המשך האבחון והטיפול >>> 

הורים לפעוטות מרגישים לפעמים חסרי אונים נוכח התנהגות התינוקות כבר מגיל לידה בין אם זה ילדם הראשון או אפילו הבאים בתור. ריכזתי עבורכם כמה שאלות נפוצות שבוודאי שאלתם את עצמכם והתשובות מנקודת המבט של קשיי ויסות חושי יתנו לכם מענה מפתיע ומקל.

1.שאלה – "למה התינוק (עד גיל חודש) מתנהג מוזר? כאילו מנותק, ישן המון שעות"?

תשובה – בחודש הראשון התינוק נמצא במצב של ניסיון להתרגל למצב שונה מהרחם ורוב הזמן הוא נמצא בניתוק קשב, המודעות לסביבה נמוכה והוא שרוי בתוך עצמו. זהו תהליך טבעי שמשתנה עם הגיל.

2.שאלה – " התינוק שלי נבהל מרעשים חזקים כמו מישהו שמתעטש לידו או כשאני מפעילה את המיקסר ובוכה ".

תשובה – ישנה סבירות גבוהה שיש לו רגישות יתר שמיעתית והבכי הוא תגובה לרעש החזק. השתדלי להרחיק אותו ממקום הרעש, למשל, הפעלת המיקסר. דברי אליו בלחישה. לחישה – מביאה להקשבה.

3.שאלה – "התינוק שלי לא מוכן לינוק . כאשר אני מקרבת אותו לשד, למרות שהוא מאד רעב, הוא מתחיל לצרוח ולהקשית את הראש אחורה. אגב, כשאני שואבת את החלב הוא אוכל בתאווה רבה

תשובה – הוא אוכל בתאווה רבה כי הוא רעב וכנראה טעים לו.  ישנה סבירות רבה שאינו מוכן לינוק כי יתכן והוא רגיש יתר לריחות. במצב כזה יכול להיות שריח גופך, זיעה או אפילו קרם גוף שמרחת על עצמך, אינו נעים לו וזו התגובה שלו .

4.שאלה – כל פעם כשאנחנו נוסעים ברכב התינוק בוכה ללא הרף ואפילו מקיא בזמן הנסיעה.

תשובה – סביר להניח כי יש לו רגישות יתר ווסטיבולרית שהיא תחושת התנועה ושיווי המשקל ואז כל סיבוב ברכב מפעילה אצלו את ההגנות שיצר כמו בכי או הקאה. רצוי להרדים את התינוק לפני שנכנסים לרכב, אם זה אפשרי כמובן. הירדמות היא סוג של "התנתקות" ואז לא מרגיש את הסיבובים. לילד קצת יותר גדול , לקראת גיל שנתיים, אפשר לשים מוסיקה נעימה עם אוזניות שגם מרגיעה.

חשוב מאד לקבל עזרה טיפולית לרגישות יתר וסטיבולרית .

5.שאלה – " כל פעם שאני מחליפה טיטול או מלבישה הוא צורח ומתפתל".

תשובה – סביר להניח שיש לו רגישות יתר טקטילית שהיא תחושת המגע העדין על פני העור, ואז כל נגיעה בו נחווית אצלו כשלא נעימה ולכן צורח ומתפתל. ממליצה לעשות לו עיסוי עם קרם ללא ריח והיפואלרגי ( לא שמן תינוקות) על הגוף בצורה מאד איטית. אם לא נעים לו , רק להניח את היד ולהישאר במקום ללא תזוזה. רק אחרי שנרגע, אפשר להזיז ושוב להישאר. לא מגע רופף! הקרם מפעיל את החיישנים על פני העור, ועיסוי כזה יומיומי יוביל להורדת רגישות היתר.  באמבטיה מומלץ לסבן עם ספוג אצות.

6.שאלה – "התינוק שלי בן 7 חודשים בוכה כל פעם כשרואה זרים".

תשובה – פחד מזרים מתחיל מגיל 5-6 חודשים ומגיע לשיאו בין גיל 10-12 חודשים. אל תיבהלי יותר מדי אם בוכה מזרים, זה נורמלי. לכן רצוי להכניס למסגרת של מעון רק אחרי גיל שנה וגם לא לנסוע בזמן הזה לחו"ל ולהשאיר את הילד בבית.

 7. שאלה – " התינוק שלי בן שנה וחצי ומרייר המון".

תשובה – בגיל הזה הריור הוא תופעה נורמלית , שיכולה לנבוע מנוזלים באוזניים ובאף, ריבוי דלקות אוזניים, נזלת ואפילו בקיעת שיניים. מרבית הילדים מריירים עד גיל שנה וזה אמור לרדת עד גיל שנתיים. אם הריור נמשך אחרי גיל שנתיים כדאי לבדוק שקד שלישי או היפוטוניה סביב הפה ואז ישנם תרגילים לחיזוק השרירים הללו.

8. שאלה – " התינוק שלי מת מעייפות אבל לא מצליח להירדם ובוכה".

תשובה – לפעמים, תינוק שאינו חש מספיק את שריריו (חסר פרופריוצפטיבי), מתקשה מאד להירדם. אצל תינוק כזה רואים גם תנועתיות של הגפיים בזמן השינה. מומלץ לעשות עיסוי חזק ,מחיצות של השרירים, כזה שלא יגרום לו לכאב ובכי, גם ברגליים וגם בידיים. דקה וחצי לכל גפה. העיסוי הוא על הבגד או על הגוף עצמו ואפשר לעשות כל פעם לפני שהולך לישון. חשוב – אם את עושה עיסוי עדין עם קרם, לא לעשות עיסוי חזק מיד אחרי.  חשוב מאד לעשות מרווח זמן בין עיסוי עדין לעיסוי חזק שכן, מפעילים כאן 2 תחושות מגע שונות.